CLINISPONGE®

Absorbe Edilebilir Hemostatik Jelatin Sünger


Clinisponge steril, absorbe edilebilir, hemostatik etkili, implante edilebilen jelatin bir süngerdir. Clinisponge cerrahi alanda , geleneksel hemostasın zor olduğu ya da uygun olmadığı kapiller, venöz ya da sızıntı şeklindeki kanamalarda lokal olarak kullanılan bir hemostatik süngerdir.
Clinisponge farmostatik saf jelatinden üretilmiştir. Clinisponge gözenekli bir yapıya sahiptir ve koagülasyon sürecini doğal olarak başlatır; bu yapı özelliği sayesinde trombositleri tutar ve pıhtılaşma süreci başlar; çözünebilen fibrinojen çözünemeyen fibrin ağına dönüşerek kanama kontrolü sağlanır.

Clinisponge doku içinde 3-4 haftada tamamen absorbe edilir, bununla birlikte kullanılan miktar ve uygulanan alan absorbe olma zamanını değiştirebilir. Clinisponge biyo uyumludur ve doku tarafından iyi tolere edilir.

Clinisponge çift blister ambalaj olarak paketlenip, gama ışınları ile steril edilmiştir.

Özellikleri & Avantajları

  • İmplante edilebilir
  • Biyo uyumludur
  • Hızlı ve etkili hemostazı sağlar
  • Yüksek emme kapasitesi ; kendi ağırlığının 35 katına kadar sıvı emer
  • Yaklaşık 3-4 hafta içinde tamamen resorbe edilir
  • Diğer ajanlara taşıyıcı olabilir
  • Kuru olarak veya fizyolojik solüsyon ile ıslatılarak kullanılabilir
  • Kanamalı bölgeye iyi uyum özelliği
  • Çeşitli boyutları vardır
Clinisponge Jelatin Sünger Tıbbi Cihaz Yönetmeliğine göre Sınıf III bir üründür.

CLINISPONGE® Standart

80 x 50 x 10 mm slah 70 x 50 x 10 mm
Clinisponge Standart genel cerrahide, örn. toraks cerrahisi, parenchymal cerrahi alanlarında, istenen boyutta ve şekilde kesilerek kullanılır.

CLINISPONGE® Spesiyal

80 x 50 x 1 mm slah 70 x 50 x 1 mm
İnce bir sünger materyalin gerektiği laminektomi, otorinoloji, laparoskopi gibi cerrahi girişimlerde ve vasküler, plastik cerrahi alanlarında kullanımı uygundur.

CLINISPONGE® Film

200 x 70 x 0.5 mm
Kanama kontrolünü sağlamak amacı ile plastik cerrahi, damar cerrahisi ve nöroşirurjide geniş veya zor ulaşılan yüzeylere uygulanır.

CLINISPONGE® Dial

30 x 10 x 10 mm
Dializ girişimindeki fistül uygulamalarında hemostatik amaçlı kullanıma uygundur.

CLINISPONGE® Tampon

80 x Ø x 30 mm
Anorektal cerrahide örn. hemoroid, fistül ve fissur operasyonlarında hızlı kanama kontrolü sağlamak amacı ile kullanılır.

CLINISPONGE® Dental

10 x 10 x 10 mm slah 14 x 7 x 7 mm
Oral ve dental cerrahide dişin çekilmesiyle oluşan ölü boşluğun giderilmesinde, kök ampütasyonlarında, çene cerrahisinde kist, tümör ve çene kemiğine yapışan dişlerin çıkarılmasında hemostat amaçlı kullanılır.

CLINISPONGE® Powder

1 gr
Düzensiz yüzeylerin kanama kontrolünü sağlamak amacı ile örn. ortopedik cerrahide kullanılır. Powder kuru olarak veya serum fizyolojik ile ıslatılıp arzu edilen şekil verildikten sonra kanamalı yüzeye sürülerek veya hafif bası uygulanarak kullanılabilir.